O Zespole Pieśni i Tańca Przygodzice

Wkrótce minie 40 lat od powstania Zespołu Pieśni i Tańca „Przygodzice", którego założono wiosną 1983 roku. Jego założycielami byli: Balicki Józef, Cellmer Stefan, Paszkowski Zygmunt, Piasecki Krystian, Rasiak Krzysztof, Ratajczyk Jarosław, Szczypkowski Paweł, Walczak Zenon.

Docenianie piękna ojczystego folkloru, radość z dostarczania publiczności przeżyć artystycznych - są głównymi motywami wytrwałego kontynuowania nauki pieśni, tańców i obrzędów ludowych.

W niemal 40-letniej działalności Zespołu Pieśni i Tańca „Przygodzice" uczestniczyło ponad 300 tancerzy. Wśród  aktualnych 60 członków (w wieku od 5 do 25 lat) liczną grupę stanowią dzieci i krewni byłych tancerzy. Jest to wspaniały dowód silnej więzi pokoleniowej w naszym środowisku.

Trasa koncertowa poprzez wsie i miasta Polski, Francji, Czech, Słowacji, Serbii, Chorwacji, Grecji, Ukrainy, Węgier, występy w Parlamencie Europejskim w Brukseli i Strasburgu, Portugalii, Szwecji - to tysiące przebytych kilometrów i ponad 900 występów.

Kilka tomów kroniki wypełnionych własnymi tekstami, wycinkami prasowymi, setkami dyplomów i podziękowań daje pełny obraz dokonań zespołu.

Zespół Pieśni i Tańca „Przygodzice" otrzymał wiele wyróżnień m.in.: Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego, Nagrodę Główną Wielkopolskiego Towarzystwa Kulturalnego w Poznaniu, Złotą Odznakę Honorową Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych, Srebrny Medal na VI Prezentacji Kultury Wielkopolskiej, wyróżnienie za zasługi w rozwoju i krzewieniu kultury oraz tradycji ludowych w powiecie ostrowskim, statuetkę i dyplom za działalność kulturalną na rzecz gminy Przygodzice, sześciokrotne zdobycie I miejsca w Przeglądzie Zespołów Tanecznych „Magia Tańca" w kategorii „Taniec ludowy", I miejsce w Przeglądzie Zespołów Integracyjnych, wyróżnienie na Festiwalu Ludowym w Dusznikach.

Zespół Pieśni i Tańca „Przygodzice" stara się wiernie odtwarzać kulturę, obyczaje i zwyczaje Wielkopolski Południowej, Regionu Biskupizny, ziemi Kaszubskiej. Zespół posiada w repertuarze  także tańce narodowe i liczne  obrzędy ludowe: chodzenie z szopką, gaik-maik, dożynki, noc świętojańska, zapusty - podkoziołek. Bierzemy udział w koncertach okolicznościowych, charytatywnych i sakralnych.

Zespół - to pewnego rodzaju przedsiębiorstwo. Przygotowania do występów wymagają odpowiedniego opracowania zadań i sposobów ich realizacji. Wiele czasu i wysiłku wymaga tworzenie scenografii, gromadzenie strojów ludowych, organizowanie oprawy muzycznej. Niejednokrotnie sen z oczu spędza myśl - skąd zdobyć fundusze na wyjazdy, występy i zgrupowania warsztatowe. Jest to największy problem. Dobrze, że Gminny Ośrodek Kultury w Przygodzicach zapewnia zespołowi podstawową opiekę materialną, doskonałe warunki do odbywania prób, wszyscy pracownicy chętnie służą pomocą. Wspaniale, że mamy wielu przyjaciół. Władze naszej gminy, rodzice, różni dobroczyńcy przyczyniają się do organizowania i uatrakcyjniania różnych form naszej działalności.

Przez kilka lat współpracowaliśmy z Kapelą „Wojtki" i Kapelą „Furmany". Obecnie zespołowi przygrywa Kapela „Boćki".

Układy choreograficzne opracowywali: Józef Balicki, Janusz Roszak, Ryszard Lewandowski, Marzena Machała, Arletta Polańska. Aktualnie choreografie dla zespołu tworzy Agata Niedzielska - Kierownik Sekcji Artystycznych GOK. Kierwonikiem jest Zygmunt Paszkowski.

Tancerze korzystają z opracowań instrumentalnych: Krzysztofa Rasiaka, Stanisława Furmanka, Leszka Łuczaka, Grzegorza Polańskiego, Romana Gosławskiego, Kornelii Tysiak.

Zdobyte cztrerdziestoletnie doświadczenia, umiłowanie tańca i śpiewu, sukcesy, cementują zespół, pozwalają przetrwać trudne chwile. Zaangażowanie młodzieży w doskonalenie kunsztu wykonawczego, ciągłe poszukiwanie nowych rozwiązań oraz form pracy, życzliwość i pomoc przyjaciół rokują dobre perspektywy dla działalności Zespołu Pieśni i Tańca „Przygodzice".

Od rodziców, dzieci, młodzieży, od nas wszystkich zależy podtrzymanie tradycji narodowych, krzewienie kultury ludowej.

OSP Przygodzice

osp przygodzice

 

Dane kontaktowe

ul. Wrocławska 52
63-421 Przygodzice

NIP: 622-23-98-087

Dyrektor: Robert Kaczmarek

Telefon/Fax: 62-592-70-11
e-mail: gokp@osw.pl

Urząd Gminy Przygodzice

logo-przygodzice

Odwiedziny

4028150
Dzisiaj
Wczoraj
Ten tydzień
Ten miesiąc
Razem
1010
1531
22986
63373
4028150

Twoje IP: 3.215.16.238
Monday the 27th. Gminny Ośrodek Kultury w Przygodzicach | 2013