Nasze sale do wynajęcia
Zespołu Pieśni i Tańca "Przygodzice"
Zajęcia plastyczne oraz zajęcia z Rękodzieła Artystycznego
Gminne Studio Piosenki
Sekcja Gitary Klasycznej
Zespół Tańca Ludowego "Kosynierzy"
Taniec współczesny
Zumba
Kółko fotograficzne

O zespole "Kosynierzy"

Drukuj

Zespół Tańca Ludowego „Kosynierzy” liczy sobie niespełna 8 lat, a powstał w 2013 roku. Zarzewiem do zawiązania zespołu stały się spotkania grupy młodzieży z zespołu szkół w Jankowie Przygodzkim w celu zorganizowania corocznych dożynek sołeckich. W tym czasie cennych wskazówek udzielała grupie Pani Jolanta Marszał - choreograf zespołu „Swojacy” z Moszczanki i Skrzebowej. W późniejszym czasie, już pod obecną nazwą ZTL „Kosynierzy”, grupa funkcjonowała bez nadzoru artystycznego, przygotowując występy samodzielnie. „Kosynierom” przewodniczył wówczas Dariusz Piechowiak – obecnie były tancerz, przyjaciel i działacz na rzecz zespołu.

Wiosną 2014 roku współpracę z zespołem podjęła Pani Agata Niedzielska - instruktor Gminnego Ośrodka Kultury W Przygodzicach. Od tego momentu tancerze zaczęli się spotykać na regularnych próbach, odbywających się dwa razy w tygodniu. Niespełna półroczna praca zaowocowała dwiema choreografiami. Podczas dożynek, poza samodzielnie opracowanym polonezem, „Kosynierzy” pochwalili się nowym krakowiakiem oraz suitą tańców wielkopolskich. Był to również pierwszy występ zespołu w nie pożyczonych ale własnych strojach ludowych. Zostały one zakupione dzięki darowiźnie firmy GAZ-SYSTEM. W tym czasie „Kosynierzy” otrzymali także wsparcie z funduszu sołeckiego oraz z dotacji Gminy dla Stowarzyszenia „Rozwój i Edukacja” sołectwa Janków Przygodzki, dzięki którym zakupiono buty.

Od tego momentu rozwój zespołu przybrał galopujące tempo. Mimo bardzo krótkiego stażu tanecznego, swoimi umiejętności, charyzmą i radością, Kosynierzy zdobywali serca publiczności podczas każdego swojego występu.

Wkrótce też grupa dorobiła się kolejnego kompletu strojów – z regionu Dąbrówki Wielkopolskiej, dzięki którym suita wielkopolska nabrała swoistego charakteru.

Na początku 2015 r. zespół został włączony do sekcji tańca ludowego Gminnego Ośrodka Kultury w Przygodzicach. Dzięki instytucji a także Stowarzyszeniu „Rozwój i Edukacja” sołectwa Janków Przygodzki oraz wielu przyjaciołom i darczyńcom, zespół po raz pierwszy wyjechał na zagraniczny festiwal – Balkan Folk Fest w Bułgarii. Wyjazd ten z pewnością pozostanie na długo w pamięci „Kosynierów”, stał się on dla nich swego rodzaju motywacją, zapędem do dalszego działania. Po powrocie zespół ostro wziął się do pracy i już w sierpniu zaprezentował nowy, tradycyjny obrzęd dożynek wielkopolskich, który spotkał się z szerokim uznaniem. Kosynierzy zabłysnęli talentem aktorskim, okazało się również, że potrafią całkiem nieźle śpiewać .

„Kosynierzy” nie spoczywają na laurach, wciąż zdobywają doświadczenie, tworzą nowe choreografie, występują podczas licznych imprezach kulturalnych na terenie gminy jak i poza jej granicami.

Obecnie zespół tworzy grupa młodzieży w wieku 15-23 lat, zamieszkująca Janków Przygodzki, okoliczne wsie i miasto Ostrów Wielkopolski.

„Kosynierzy” prezentują tańce narodowe, tańce regionalne, tradycyjne obrzędy ludowe, jak i również tańce innych narodowości – jak np. rosyjska kalinka i grecka zorba.

Zespół współpracuje z kapelą „Boćki”, z ZPiT „Przygodzice”, z Panem Romanem Gosławskim i Panem Leszkiem Łuczakiem.

Specjalistą ds. Marketingu jest Pani Angelika Serafin.

Kierownikiem zespołu, a zarazem jego choreografem, jest Pani Agata Niedzielska.

ZTL „Kosynierzy” należy do sekcji tańca ludowego Gminnego Ośrodka Kultury w Przygodzicach a także znajduje się pod opieką Stowarzyszenia „Rozwój i Edukacja” sołectwa Janków Przygodzki.

 

fot. Dawid Karwatka

OSP Przygodzice

osp przygodzice

 

Dane kontaktowe

ul. Wrocławska 52
63-421 Przygodzice

NIP: 622-23-98-087

Dyrektor: Robert Kaczmarek

Telefon/Fax: 62-592-70-11
e-mail: gokp@osw.pl

Urząd Gminy Przygodzice

logo-przygodzice

Odwiedziny

2181638
Dzisiaj
Wczoraj
Ten tydzień
Ten miesiąc
Razem
271
1377
11890
38750
2181638

Twoje IP: 52.90.49.108
Saturday the 27th. Gminny Ośrodek Kultury w Przygodzicach | 2013